Laboratorium obróbki skrawaniem i narzędzi skrawających wyposażone jest w komplet nowoczesnych narzędzi skrawających największych producentów na świecie, (SANDVIK Coromant, Sumitomo, Kennametal). Laboratorium służy do edukacji studentów oraz realizacji prac inżynierskich i magisterskich w zakresie konstrukcji narzędzi skrawających oraz doboru narzędzi i parametrów skrawania. W laboratorium studenci zapoznają się z budową i klasyfikacją narzędzi skrawających oraz zasadami doboru parametrów technologicznych. Ponadto poznają podstawowe procesy obróbki ubytkowej takie jak: toczenie, frezowanie, wiercenie, gwintowanie, pogłębianie, rozwiercanie, szlifowanie wałków, otworów i płaszczyzn oraz ostrzenie narzędzi skrawających. W laboratorium prowadzone są zajęcia dydaktyczne oraz prace dyplomowe w zakresie:
- budowa i geometria narzędzi skrawających,
- klasyfikacja narzędzi skrawających,
- dobór narzędzi i parametrów obróbki,
- wpływ parametrów technologicznych na przebieg i wynik procesu skrawania,
- podstaw procesów toczenia, frezowania, wiercenia, gwintowania, pogłębiania, rozwiercania, szlifowania wałków, otworów i płaszczyzn.
|
|
Ponadto laboratorium wyposażone jest w obrabiarki konwencjonalne służące do prezentacji procesów obróbki skrawaniem. W skład wyposażenia laboratorium wchodzą:
- rzutnik multimedialny,
- zestaw nowoczesnych narzędzi skrawających zawierający: noże tokarskie, frezy, wiertła, gwintowniki, pogłębiacze, oprzyrządowanie, systemy mocowań,
- tokarka konwencjonalna,
- frezarka uniwersalna,
- frezarka narzędziowa,
- wiertarka słupowa,
- szlifierka do wałków i otworów,
- szlifierka do płaszczyzn,
- szlifierko-ostrzarka wielofunkcyjna.
Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu laboratorium studenci mają możliwość zapoznania się z najnowszymi na świecie rozwiązaniami w zakresie narzędzi skrawających i systemów mocowania.
Laboratorium jest klimatyzowane i wyposażone w rzutnik multimedialny.